Archív

Centrum zahájilo svou činnost v dubnu 2021. Tato stránka slouží jako archív již uspořádaných akcí a aktivit. Video záznamy a/nebo fotografie jsou také dostupné na naší stránce na Facebooku, na našem Instagramu a na našem kanálu na YouTube


 

2024

Japonský čtenářský klub zve na promítání filmu a setkání v čajovně

Přijďte na první letošní setkání našeho Japonského čtenářského klubu, které proběhne v pondělí 19. února. Tématem tentokrát bude slavný román Písečná žena, který vyšel v roce 1962 a jehož autorem je spisovatel Abe Kóbó. Součástí setkání bude také promítání neméně slavného filmu podle knižní předlohy. 

Promítání začne v 18:00 v místnosti 3.21 na tř. Svobody 26. Posezení pak proběhne od 21:00 v Dobré čajovně. Promítání se můžou zúčastnit i ti, kteří se nechtějí zúčastnit následného posezení v čajovně, a naopak, posezení se můžou zúčastnit i ti, kteří se nechtějí nebo nemůžou přijít podívat na film. 

Setkání Japonského čtenářského klubu se může účastnit každý, koho zajímá japonská literatura a rád si povídá o tom, co čte.

Vše nejlepší do roku 2024!

2023

Poslední sraz knihomolek a knihomolů v tomto roce!

Milé knihomolky a milí knihomolové, zapište si do kalendářů termín posledního letošního setkání našeho Japonského čtenářského klubu! Proběhne v pondělí 4. prosince od 19:00 v místnosti 3.21 na tř. Svobody 26. Tématem tentokrát bude novela Spánek Murakamiho Harukiho. Přijďte!

Popovídejte si s Japonci o prosincových událostech

Chcete si s Japonci popovídat o Mikuláši a čertech, Vánocích a přípravách na konec roku? Připojte se k dalšímu setkání našeho Česko-japonského konverzačního klubu, který pořádáme ve spolupráci s Českým centrem Tokio. Potkáme se 2. prosince v 11:00 (CET) na Zoomu. 

Setkání je otevřeno všem, kteří jsou schopni vést alespoň základní rozhovor v češtině a japonštině. Během setkání si účastníci v malých skupinkách povídají chvíli česky, chvíli japonsky, nebo taky česko-japonsky či japonsko-česky. Přihlaste se vyplněním krátkého formuláře, který najdete zde. Těšíme se na viděnou!

Přijďte posedět u čaje

Náš studentský klub zve všechny studenty a studentky japonštiny a japonské studenty a studentky na UP na další "Setkání u čaje" aneb Očakai (お茶会). Pro velký zájem je tentokrát počet míst na setkání omezený, a tak se nezapomeňte včas přihlásit vyplněním krátkého formuláře, který najdete zde

Přijďte na film a pak posedět do čajovny!

Srdečně zveme na další setkání našeho Japonského čtenářského klubu, které proběhne v pondělí 20. listopadu. Tématem tentokrát bude vynikající román Odepsaný, jehož autorem je Dazai Osamu. Součástí setkání bude opět také promítání filmu podle knižní předlohy. Promítání filmu Ningen šikaku (2010, rež. Arato Gendžiró) začne v 18:30 v místnosti 2.65 na tř. Svobody 26 v Olomouci. Posezení pak proběhne od 21:00 v olomoucké Dobré čajovně. Přijďte! Událost na Facebooku najdete zde

Studentský klub zve na Setkání u čaje

Náš Studentský klub zve všechny studenty a studentky japonštiny a japonské studenty a studentky na UP na "Setkání u čaje", aneb Očakai (お茶会). Navazuje tak na tradici pravidelných neformálních setkání v čajovně, která byla před několika lety přerušena a jejíž obnovení si ti, kteří tato setkání zažili, dlouho přáli. Setkání proběhne 1. listopadu od 19:00 v čajovně Kratochvíle v Olomouci. Na Facebooku najdete událost zde

Chcete vědět, jak se (i dnes) tančí v Japonsku?

Srdečně zveme na přednášku s ukázkami na téma "Jak se (i dnes) tančí v Japonsku?". Tanečnice a japanoložka Mgr. MgA. Lucie Hayshi, Ph.D. nám představí japonské tradiční lidové i divadelní taneční formy a jejich vliv na japonské umění. Součástí setkání může být i malá dobrovolná ochutnávka některých tanců, a tak si nezapomeňte vzít pohodlnou obuv a taky vějíř, pokud se vám doma nějaký povaluje, s sebou! Setkáme se ve čtvrtek 9. listopadu v 17:00 v místnosti 2.56 na tř. Svobody 26 v Olomouci. 

Mgr. MgA. Lucie Hayashi, Ph.D. (*1983, rozená Burešová) vystudovala japonská studia na Filozofické fakultě UK a doktorské studium taneční vědy na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze (HAMU). V současnosti pracuje jako vedoucí katedry tance HAMU. Kromě taneční publicistiky, PR a produkce se věnuje antropologickému výzkumu japonského tance a taneční kulturní politice, pravidelně přednáší na mezinárodních konferencích a publikuje odborné studie. Choreograficky spolupracuje na inscenacích japonského divadla, přednáší o japonském tanci a divadle a vyučuje základy tanečního managementu a produkce. 

Přijďte si vyrobit vlastní kanzaši

Kanzaši jsou rozmanité tradiční japonské ozdoby do vlasů. Na tomto workshopu vám Mária Benková, studentka asijských studií a anglické filologie na FF UP, ukáže, jak si vyrobit jeden druh kanzaši, který se podle jejich slov výborně hodí nejen k tradičním japonským oděvům, ale i jako zpestření každodenního outfitu. Workshop proběhne v úterý 31. října od 17:00 v učebně 2.40 na tř. Svobody 26 v Olomouci. Účast je zdarma, ale je potřeba se na workshop kvůli omezené kapacitě zaregistrovat vyplněním tohoto krátkého formuláře

Sněhová země je tématem našeho dalšího čtenářského setkání

Přijďte na další setkání našeho Japonského čtenářského klubu, které proběhne v pondělí 23. října od 18:30. Tématem tentokrát bude slavný román Kawabaty Jasunariho Sněhová země. Součástí setkání bude také promítání filmu podle knižní předlohy. Setkání proběhne v místnosti 3.21 na tř. Svobody 26. Účastnit se může každý, koho zajímá japonská literatura a rád si povídá o tom, co čte.

Popovídejte si česko-japonsky s Japonci, kteří se učí česky

Zveme vás na další setkání Česko-japonského konverzačního klubu, který pořádáme ve spolupráci s Českým centrem Tokio. Potkáme se 14. října od 11:00 (CET) na Zoomu. Tentokrát si budeme povídat na téma věcí, na kterých nám záleží, kterých si ceníme, o které pečujeme apod. Může to být např. váš mazlíček, knížka, kterou jste v dětství dostali od dědy, nebo třeba suvenýr, který jste si dovezli z cesty do zahraničí. Setkání je otevřeno všem, kteří jsou schopni vést základní rozhovor v češtině a japonštině. Během setkání si účastníci v malých skupinkách povídají chvíli česky, chvíli japonsky, nebo taky česko-japonsky či japonsko-česky. Účast je zdarma, je však potřeba se přihlásit vyplněním krátkého formuláře, který najdete zde. Budeme se těšit na viděnou!

Náš čtenářský klub zve na své první setkání tento semestr

Zveme všechny nadšené čtenáře a zájemce o japonskou kulturu, kteří si rádi o tom, co čtou, popovídají, na úvodní setkání Japonského čtenářského klubu v tomto semestru. Dozvíte se, jak setkání probíhají, a také se budete moci seznámit s ostatními starými i novými členy klubu. Těšíme se na vás v pondělí 2. října 2023 od 18:30 v místnosti 3.21 na tř. Svobody 26 v Olomouci. Na Facebooku najdete událost zde

Studentský klub zve na setkání japonštinářů!

Studentský klub Japonského centra UP zve všechny ročníky studijního programu Japonská filologie a Asijská studia se specializací na japonský jazyk a kulturu na UP na přivítání prvního ročníku Japonské filologie a oslavu nového semestru. Akce proběhne 27. září od 19:30 v olomouckém Bluesbar GARCH. Přihlaste se vyplněním registračního formuláře, který najdete zde. Událost na Facebooku najdete zde. Přijďte a seznamte se s ostatními studenty a studentkami japonštiny na UP. Během večera se také můžete účastnit kvízu o ceny! Zástupci klubu se těší na viděnou!

Přijďte si poslechnout, jak japonská kuchyně dobyla svět

Japonská kuchyně se stala opravdu světovou - podává se ve více než 150 000 restauracích mimo Japonsko - od jednoduchých jídelen až po chrámy “fine dining”. Největší rozmach zaznamenala v posledních čtyřiceti letech, ale kořeny konzumace japonských kulinářských výrobků jakožto něčeho módního jsou mnohem starší. Prof. James Farrer ze Sophia University v Tokiu a dr. Lenka Vyleťalová z UP se podělí o bohatá etnografická data ze šesti kontinentů a přiblíží, jak v průběhu jednoho a půl století japonská kuchyně dobyla svět. Přednášející jsou autory kapitol v nedávno vydaném svazku The Global Japanese Restaurant: Mobilities, Imaginaries, and Politics.

Akce se bude konat v angličtině 13. září od 17:00 v místnosti 2.56 na tř. Svobody 26 v Olomouci. 

 

Zveme na další konverzační setkání

S radostí dáváme na vědomí, že první poprázdninové setkání našeho Česko-japonského konverzačního klubu (チェコ語・日本語会話クラブ), který pořádáme ve spolupráci s Českým centrem Tokio, proběhne 9. září od 11:00. Hlavním cílem setkání je poskytnout studentům a studentkám češtiny v Japonsku a japonštiny v Česku šanci využít studovaný jazyk v neformálním rozhovoru s rodilými mluvčími a posílit kulturní výměnu. Účast je zdarma, je však potřeba se zaregistrovat vyplněním kratičkého formuláře, který najdete zde. Budeme se těšit!

Workshop vázání furošiki s posezením v parku

Na úterý 20. června jsme si pro vás připravili workshop vázání furošiki s Emou Högrovou, studentkou japonské filologie na UP a členkou Česko-japonského kulturního centra v Ostravě. Během workshopu si ukážeme několik dekoračních i praktických vázání, jako jsou například zabalení láhve a knihy, batůžek či několik variant tašek. Účast na workshopu je zdarma, avšak počet míst je omezený, a tak bude potřeba se na workshop zaregistrovat. Formulář najdete zde

Pod názvem "furošiki" se dnes rozumí jak metoda vázání do šátků, tak i samotný šátek, který je během této metody používán. Vázání předmětů do látky za účelem jejich uchovávání a přenosu je metoda, jejiž historie údajně sahá až do období Nara (710–784). V současnosti je balení předmětů do furošiki navíc často spojováno s obdarováváním, přičemž je šátek vnímán jako ekologická alternativa k balícímu papíru a taškám, navíc může být sám o sobě i dárkem.

Ema Högrová se furošiki věnuje od roku 2018. S šátky se náhodou seznámila na jednom z bleších trhů v Kjótu a od té doby jsou součástí jejího každodenního života.

Připojte se ke konverzačnímu klubu!

V sobotu 10. června proběhne další setkání Česko-japonského konverzačního klubu, který pravidelně pořádáme ve spolupráci s Českým centrem Tokio. Tentokrát si budeme česko-japonsky a japonsko-česky povídat o cestování a plánech na léto. Přihlaste se zde. Budeme se těšit na viděnou!

Zveme k posezení v parku!

Zveme na poslední setkání našeho Japonského čtenářského klubu tento semestr! Hlavním tématem bude tentokrát Šin'iči Hoši a jeho povídky a setkání se uskuteční v olomouckých Smetanových sadech. Doneste si deky na sezení, občerstvení, společenskou hru nebo oblíbenou knížku a přijďte si s námi popovídat a trochu si odpočinout v krásně zeleném parku! Sejdeme se u Hudebního pavilonu v 16:00 v pondělí 5. června. Událost na Facebooku najdete zde

Zveme na přednášku o žánru Boys' Love v japonských médiích

Srdečně zveme na přednášku dr. Veroniky Abbasové na téma Vznik a vývoj žánru Boys' Love (BL) v Japonsku: Od androgynních bišónenů přes ***** po sararímany středního věku. Cílem přednášky je představit tento žánr, soustředěný na mužskou homosexualitu a existující napříč japonskými médii (manga, próza, film atd.). Přednáška stručně zmíní předchůdce a historický kontext žánru BL. Následně se zaměří na jeho vznik v 70. letech 20. století a vývoj do současnosti, jeho podoby a žánrové zvyklosti i tvůrce a publikum.

Přednáška proběhne 30. května od 18:00 v učebně 2:56 na tř. Svobody 26 v Olomouci. Účast je zdarma a vítáni jsou všichni starší 18 let. Připojte se k události na Facebooku zde.

Dr. Abbasová v současnosti vyučuje japonštinu na Ostravské univerzitě a věnuje se japonské literatuře a kultuře a také fandomovým studiím. Vystudovala bohemistiku v kombinaci s překladatelstvím a tlumočnictvím (angličtina) a japonská studia na Univerzitě Karlově, poté tamtéž pokračovala v doktorském studiu zaměřeném na moderní japonskou literaturu.

Proberte spolu s našim klubem tvorbu Banany Jošimoto a koukněte na film

Náš čtenářský klub zve na své další setkání! Tentokrát bude zaměřeno na Úplněk a jiné povídky Banany Jošimoto a jeho součástí bude i promítání filmu! Setkání proběhne v pondělí 17. dubna od 18:00 v místnosti 3.21 na tř. Svobody 26 v Olomouci. Přijít může každý, kdo rád čte. Těšíme se na viděnou!

Zveme na workshop mizuhiki

Na úterý 18. dubna jsme si pro vás připravili workshop mizuhiki – tj. tradičního japonského umění vázání uzlů ze speciálních papírových šlahounů – s paní Květou Capaliniovou! Přijďte si vyzkoušet mizuhiki a vyrobit si např. přívěsek na klíče nebo kabelku. Na workshopu bude omezený počet míst, a tak jsme začátek přihlašování naplánovali až na 13:00 ve středu 5. dubna. Máte-li o účast zájem, nastavte si upomínku! Registrace bude probíhat zde

Popovídejte si česky a japonsky s Japonci, kteří se učí česky

Zveme vás na dubnové setkání našeho Česko-japonského konverzačního klubu, který pořádáme ve spolupráci s Českým centrem Tokio. Setkání proběhne v sobotu 22. 4. od 12:00. Ústředním tématem tentokrát bude jaro a tradice, které se k němu vážou, jako jsou např. hanami nebo Velikonoce. Přihlaste se zde. Těšíme se na viděnou!

Zveme na přednášku o životě samurajů

Chcete vědět, jak vypadal každodenní život samurajů? Pak si přijďte v úterý 4. dubna od 18:00 do učebny 2.56 na tř. Svobody 26 v Olomouci poslechnout přednášku PhDr. Romana Kodeta, Ph.D. na téma "Život samurajů: Svět válečníků starého Japonska". Událost na Facebooku najdete zde

Dějiny předmoderního Japonska si většina Středoevropanů spojuje s legendárními válečníky – samuraji. Díky mnoha filmovým, seriálovým či knižním zpracováním si je často představujeme jako neohrožené bojovníky řídícími se kodexem cti a věrnosti. Často se však jedná o idealizovaný obraz starých Japonců. Japonští válečníci žili v dynamickém a měnícím se světě, jejž na jedné straně pomáhali formovat, na druhé se mu však museli v mnohém přizpůsobovat. Jejich každodenní život jistě nebyl tak vzrušující, jak by se z filmových pláten mohlo zdát, to mu však neubírá na zajímavosti. Přednáška se tudíž zaměří na běžný život samurajů a představí jej v nových souvislostech. Bude se proto zabývat otázkami, jak samurajové bydleli, jak se stravovali, oblékali či jak trávili svůj volný čas. Současně představí strukturu předmoderní japonské společnosti, rodinný život samurajů, jejich soukromí a specifický způsob uvažování.

PhDr. Roman Kodet, Ph.D. je vedoucím Centra japonských studií a zároveň zástupcem vedoucího Katedry historických věd Filozofické fakulty Západočeské univerzity. Ve svém výzkumu se zaměřuje na raně novověké japonské dějiny a dějiny Dálného východu. Na toto téma publikoval množství vědeckých studií a je autorem monografie „Války samurajů“, za kterou v roce 2016 získal Cenu Miroslava Ivanova. V roce 2018 publikoval syntézu předmoderních japonských dějin „Příběh samurajů“, analyzující život a válčení v předmoderním Japonsku. I za tuto knihu obdržel Cenu Miroslava Ivanova (2020).

Těšíme se na viděnou!

Čteme dílo Kenzaburóa Óeho, přidejte se!

Náš čtenářský klub zve na své další setkání! Tentokrát bude zaměřeno na dílo "Soukromá záležitost" nedávno zesnulého prozaika a nositele Nobelovy ceny za literaturu Kenzaburóa Óeho. Setkání proběhne v úterý 28. března od 18:30 v Dobré čajovně v Olomouci. Setkání se může zůčastnit kdokoliv se zájmem o japonskou literaturu. 

Zahrajte si deskovky!

Máte rádi deskovky? Chcete si s někým zahrát? Spolu s olomouckou půjčovnou deskových her Tilke vás zveme na další Večer deskových her s japonskou a obecně asijskou tematikou! Akce proběhne v úterý 21. 3. mezi 17:00 a 19:00 v Olomouci na tř. Svobody 26 v místnosti 2.56. Neváhejte a přihlaste se na tomto linku. Počet účastníků je omezený. 

Náš čtenářský klub zve do čajovny

Náš Japonský čtenářský klub zve na své další setkání! To proběhne v úterý 14. března od 18:30 v Čajovně Hakuhó v Olomouci. Tentokrát si budeme povídat o knize Muži, kteří nemají ženy, jejíž autorem je Murakami Haruki.

Japonský čtenářský klub je zde pro všechny, kteří rádi čtou, a zvláště pak pro ty, které zajímá japonská literatura a kultura. Těšíme se na viděnou!

Přijďte si popovídat

Zveme vás na další setkání Česko-japonského konverzačního klubu, který pořádáme spolu s Českým centrem Tokio. Setkání proběhne 11. března od 11:00 (CET). Povídat si tentokrát budeme na téma, jak se učíme japonštinu/češtinu; co nám dělá problémy, co je pro nás naopak jednoduché, jaké pomůcky používáme, jaké máme rádi aplikace atd. 

Připojte se! Registrace zabere tak minutu. Formulář je dostupný zde.

Představení japonského umění boje

Přijďte se v úterý 7. března od 18:00 podívat na ukázku původně japonského umění boje nazývaného jiu jitsu (柔術 džúdžucu)! Představí se nám olomoucká škola tohoto bojového umění Senshi Ryu - jiu jitsu. Akce se uskuteční na tř. Svobody 26 v místnosti 2.56. 

Pojďme spolu oslavit začátek semestru!

Studentský klub Japonského centra v Olomouci zve všechny studenty a studentky japonské filologie i další zájemce na příjemné večerní posezení v olomouckém klubu Garch u příležitosti začátku letního semestru. Setkání proběhne ve středu 22. února od 20:30. 

Otevíráme kurz japonštiny pro začátečníky

I letos nabízíme kurz japonštiny pro absolutní nebo věčné začátečníky zdarma! Studenti se naučí, jak se představit a seznámit, jak nakupovat, jak si objednávat jídlo a mnoho dalšího. Seznámí se se základy japonského písma a hodiny budou obohaceny i o informace o japonské kultuře a každodenním životě v Japonsku.

Výuka bude probíhat v češtině na tř. Svobody 26 v Olomouci ve středy od 18:30 do 20:00. První hodina proběhne 8. března.

Kurz je vyhlášen skrz Portál celoživotního vzdělávání na UP. Přihlašovat se můžete od 12:00 v pátek 24. února. Odkaz pro přihlášení a další detaily je zde

Zveme na první letošní setkání čtenářského klubu

Náš Japonský čtenářský klub zve na své další setkání! Proběhne v úterý 21. 2. od 18:00 v místnosti 3.21 na tř. Svobody 26 v Olomouci. Tentokrát si budeme povídat o knize Než vystydne káva, jejíž autorem je Tošikazu Kawaguči. Součástí setkání bude i promítání filmu podle knižní předlohy. 

Japonský čtenářský klub je otevřen všem zájemcům o japonskou kulturu/literaturu či literaturu obecně. Na Facebooku najdete událost zde. Těšíme se na viděnou! 

Procvičte si japonštinu v konverzaci s Japonci, kteří se učí česky

Zveme vás na první letošní online setkání Česko-japonského konverzačního klubu, který organizujeme spolu s Českým centrem Tokio. Setkání je určeno pro studenty japonštiny v Česku a češtiny v Japonsku. Účastníci si povídají v malých skupinkách česky, japonsky i česko-japonsky nebo japonsko-česky. Účast je zdarma a otevřená všem, kteří dovedou vést alespoň základní konverzaci v obou jazycích. Přihlaste se vyplněním formuláře, který najdete zde

Sledujte nás na Instagramu!

Nově nás můžete kromě Facebooku (a YouTube) také sledovat na Instagramu! Najdete nás tam jako Japonské centrum Univerzity Palackého v Olomouci (@japonske_centrum_up). 

2022

Vše nejlepší do nového roku! (kopie 1)

Poslední letošní setkání konverzačního klubu

Poslední letošní setkání Česko-japonského konverzačního klubu, který pořádáme spolu s Českým centrem Tokio, se uskuteční v sobotu 10. prosince od 11:00 (CET) přes Zoom. Setkání je určeno pro studenty japonštiny z Česka a studenty češtiny z Japonska, kteří zvládají alespoň základní konverzaci ve studovaném jazyce. Během setkání si účastníci v malých skupinkách povídají chvíli česky, chvíli japonsky, nebo taky česko-japonsky či japonsko-česky. Setkání se může zúčastnit každý, jen je potřeba se přihlásit předem zde.

Rjúnosuke Akutagawa a jeho povídky

Náš Japonský čtenářský klub zve na své další setkání. Proběhne v úterý 6. prosince od 17:30 v místnosti 3.21 na tř. Svobody 26 v Olomouci. Tentokrát si budeme povídat o povídkách Rašómon a V houštině od Rjúnosukeho Akutagawy. Součástí setkání bude i promítání filmu podle knižní předlohy! Japonský čtenářský klub je otevřený pro všechny zájemce o japonskou kulturu či literaturu obecně. Na Facebooku najdete událost zde

Zveme na přednášku japonské vědkyně

Přijďte si 30. 11. v 18:30 do místnosti 2.56 na tř. Svobody 26 v Olomouci poslechnout přednášku japonské vědkyně Ayumi Miyazaki, která nám představí fascinující svět kultury džosó (女装) – převlékání se za ženu – mezi současnými mladými Japonci. Přednáška proběhne v angličtině, obsahově je však koncipována pro širokou veřejnost. Na Facebooku událost najdete tady

This lecture explores the diverse discourses and performances of josō in contemporary Japanese society. While Japan has a long history of josō, it has taken on a new meaning since the 2010s, when josō practices became a widespread phenomenon among young people, regardless of their sexual orientation. Today, the culture of josō circulates widely through contemporary media, and its influence on popular and youth subcultures can be observed in various corners of society, from josō cafés in Akihabara, cute otoko no ko (boy daughter) characters in manga and cosplay to thousands of josō-related blogs, YouTube videos, and Twitter and Instagram accounts. 

Why has josō become so popular among Japanese youth? How do they explain their josō practice? How do they interpret josō in relation to their femininities/masculinities and their gender and sexual identities? In this lecture, I will first show the varieties of josō practices in Japanese culture and how they are observed in different contexts. Second, I will describe my research at university josō contests, which have become the biggest attractions at school and university festivals in recent years. Analysis of the contestants' various interpretations of their performances will demonstrate that their negotiations with their femininities/masculinities and identities through josō are very diverse and non-binary processes. Through this lecture, I hope to show how josō reflects the complex dynamics and changes of gender and sexualities in Japanese society. 

Vznikl Studentský klub a zve na 1. setkání

Nově vytvořený Studentský klub Japonského centra UP zve všechny ročníky studijního programu Japonská filologie na UP na seznamovací setkání, které proběhne už 22. listopadu od 18:00 v olomouckém Bluesbar GARCH.

Přihlaste se vyplněním registračního formuláře, který je dostupný zde.

Na Facebooku událost najdete tady

Přijďte si popovídat o knize Deník bláznivého starce

Náš Japonský čtenářský klub zve na své další setkání. Setkání proběhne ve středu 23. 11. od 18:30 v místnosti 3.21 na tř. Svobody 26 v Olomouci. Tentokrát si budeme povídat o knize Deník bláznivého starce Tanizakiho Džun'ičiróa. Součástí setkání bude i promítání filmu podle knižní předlohy. 

Japonský čtenářský klub je otevřený pro všechny zájemce o japonskou kulturu či literaturu obecně. Na Facebooku událost najdete zde

Přijďte na promítání japonského filmu

Přijďte na promítání filmu Každý den – dobrý den (日々是好日 Ničiniči kore kódžicu, režie Tacuši Ómori, 2018, 100 min., drama) v japonštině s anglickými titulky. Promítání organizujeme v úterý 29. listopadu od 17:30 v místnosti 2.56 na tř. Svobody 26 v Olomouci, a to ve spolupráci s Velvyslanectvím Japonska v České republice. Účast je zdarma a bez registrace. Událost na Facebooku najdete zde.  

Obsah: "Na doporučení své matky začne dvacetiletá Noriko spolu se svou sestřenicí Mičiko docházet na lekce čajového obřadu k vyhlášené učitelce paní Takedě. Noriko je zprvu zmatená všemi složitými pravidly, kterými se čajový obřad řídí, ale po dvou letech studia začíná doceňovat jeho obrovskou hloubku."

Naučte se, jak se tančí japonský tanec josakoi!

Přijďte si v sobotu 12. listopadu zatancovat japonský moderní tanec s tradičními prvky spolu s taneční skupinou Yosakoi Hanamaru! Od 14:30 do 15:00 proběhne taneční vystoupení souboru Yosakoi Hanamaru, následně od 15:00 do 16:30 si budete moct vyzkoušet tento tanec i vy! Setkáme se v tělocvičně "Václavky" (Šmeralova 1090, Olomouc). 

Abychom měli představu o počtu účastníků, prosíme o registraci pomocí tohoto formuláře. Registrace bude uzavřena v sobotu 5. listopadu. Pokud jste se ale o akci dozvěděli až chvíli po tomto datu, stále nás můžete zkusit kontaktovat (e-mail). 

Yosakoi Hanamaru je taneční skupina věnující se japonskému tanečnímu stylu josakoi. Trénuje v Brně a v Praze a vystupuje na akcích japonské kultury. Tanec vznikl v 50. letech 20. století v prefektuře Kóči a od té doby okouzluje diváky po celém Japonsku na festivalech josakoi barevnými kostýmy, originálními choreografiemi a zvuky klapaček naruko. V Olomouci se tato skupina představí poprvé! 

Zveme na Večer deskových her

Chcete si zahrát deskovky a jiné stolní hry s japonskou nebo obecně asijskou tematikou? Tak přijďte na neformální večer plný her, který jsme pro vás připravili spolu s olomouckou půjčovnou deskových her Tilke. Party občerstvení si vezměte s sebou! Počet míst je s ohledem na množství her a místo v učebně omezen. Prosíme proto o přihlášení se na akci předem. Registrace bude otevřena od  pátku 21. října zde. Událost na Facebooku najdete zde

Přijďte si popovídat o japonské literatuře

Zveme na další setkání našeho neformálního čtenářského klubu. Setkání proběhne 25. října od 18:00 v olomoucké čajovně Kratochvíle. K diskuzi si účastníci minulého setkání zvolili novelu Největší rozkošnice od Ihary Saikakua. Přijďte si popovídat o četbě a seznámit se s novými lidmi. Událost na Facebooku najdete zde

Koncert japonského zpěváka v Olomouci

Noritaró Dei – jediný japonský profesionální zpěvák, který na svých koncertech zpívá i české a moravské písně – po delší době opět přijíždí do České republiky a Olomouc, kde na Univerzitě Palackého před léty studoval, nemohl vynechat! Přijďte si poslechnout tradiční japonské písně, starší i současný japonský pop, písně z anime, ale také jeho podání moravských lidových písní či jeho oblíbené "Modlitby pro Martu". O klavírní doprovod se postará mladý olomoucký klavírista David Vlček, který se studiu hry na klavír věnuje pod vedením PhDr. Hany Švajdové.

Koncert proběhne 18. října v Kapli Božího Těla (konvikt, Univerzitní 226, Olomouc) od 18:00. Vstup na koncert je zdarma. Předpokládaná délka je 1 hodina. Na Facebooku najdete událost zde

Noritaró Dei tentokrát do České republiky přijíždí primárně na festival Japonské dny v Ostravě. Děkujeme Česko-japonskému kulturnímu centru a sponzorům festivalu za podporu.

Náš čtenářský klub zve na setkání

Zajímá vás japonská literatura? Pak určitě dorazte na úvodní setkání našeho Japonského čtenářského klubu v tomto akademickém roce! Uskuteční se v úterý 11. 10. v místnosti 3.21 na tř. Svobody 26 (knihovna Katedry asijských studií). Na Facebooku událost najdete zde

Japonský čtenářský klub je otevřen všem, kteří mají zájem o japonskou kulturu a rádi si popovídají nad dobrou knihou (a někdy i čajem). Setkání jsou navíc doplněna občasným promítáním japonských filmů a jejich porovnáváním s knižní předlohou. V klubu můžete poznat nejen nové knihy, ale také nové lidi. A pokud na UP studujete japonskou filologii, můžete si tímto zábavným způsobem navíc doplnit i povinnou četbu. Těšíme se na vás!

Popovídejte si s Japonci, kteří se učí česky

Zveme Vás na další setkání Česko-japonského konverzačního klubu, které pořádáme ve spolupráci s Českým centrem Tokio. Setkání proběhne v sobotu 15. října od 11:00 (CET) online pomocí aplikace Zoom. Účastnit se může každý, kdo zvládá alespoň základní konverzaci v japonštině a češtině. Účast je zdarma, je však potřeba se na setkání přihlásit vyplněním tohoto formuláře

Cílem klubu je poskytnout středně pokročilým a pokročilým studentům češtiny v Japonsku a japonštiny v Česku šanci využít studovaný jazyk v rozhovoru s rodilými mluvčími a pomoci jim k lepšímu osvojení komunikačních schopností. Klub vede k posilování kulturní výměny mezi japonskými a českými studenty, a měl by tak zároveň pomáhat zvyšovat jejich motivaci k dalšímu studiu.

Přijďte na workshop tvorby japonského cukroví wagaši

Chcete si zkusit, jak se vyrábí tradiční japonské cukroví wagaši? Pak přijďte v úterý 4. října v 17:30 na workshop, který povede Eliška Konůpková. Potkáme se v učebně 2.44 na tř. Svobody 26 v Olomouci. Účast na workshopu je zdarma, počet míst je však omezen, a tak je potřeba se na workshop zaregistrovat (zde). Na Facebooku akci naleznete zde

Eliška Konůpková studuje japonský jazyk a literaturu v rámci magisterského programu Asijská studia na Univerzitě Karlově. O wagaši se zajímá již od střední školy. Wagaši nejen vyrábí, ale věnuje se mu i na akademické úrovni, konkrétně jeho motivům, názvům a spojení s japonskou klasickou literaturou a poezií.

Ohlédnutí za akademickým rokem 2021/2022

Máme tady nový akademický rok, tak se pojďte spolu s námi ohlédnout za tím minulým díky krátkému videu, které natočila a sestřihala Barbora Hlavinková. Video najdete na našem kanále na YouTube zde. Děkujeme za vaši přízeň a budeme se těšit na další setkávání a společné zážitky. 

Další setkání konverzačního klubu je tu!

Další online setkání Česko-japonského konverzačního klubu, který organizujeme spolu s Českým centrem Tokio, je tu! Proběhne v sobotu 27. srpna od 11:00 pomocí aplikace Zoom. Setkání je určeno českým studentům japonštiny a japonským studentům češtiny, kteří zvládají alespoň jednoduchou konverzaci ve studovaném jazyce. Během setkání se jazyky střídají. Účast je zdarma, ale je nutné se předem přihlásit vyplněním tohoto formuláře. Tentokrát si budeme povídat na témata: 1) Co je teď ve vaší zemi v módě? (Např.: oblečení, hudba, jídlo atd.), 2) Jaké kulturní rozdíly vnímáte mezi ČR a Japonskem? Těšíme se na vás!

Koukněte na záznam z přednášky o japonské kuchyni

Poslechněte si (znovu) povídání PhDr. Kristiny Kopáčkové o japonské kuchyni, aneb je tady záznam z naší poslední přednášky! Najdete ho na našem YouTube kanále zde. Přejeme příjemný poslech!

Zveme na přednášku na téma Japonská kuchyně napříč stoletími

Japonská kuchyně (wašoku) je na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Zahrnuje sezonní produkty a vyznačuje se chutí, která je založena na staleté historii. Připojte se online na další přednášku z našeho cyklu Můj kousek Japonska a zjistěte, jaké jsou hlavní charakteristiky japonské kuchyně, způsoby přípravy a také to, jak je propojená s japonskou dlouhověkostí. Přednáška proběhne v úterý 21. 6. od 17:00 online pomocí aplikace Zoom na tomto odkazu. Připojte se chvíli předem, ať můžeme začít včas.

Přednášet bude PhDr. Kristina Kopáčková. Je absolventkou japanologie na FF UK a také nositelkou japonského vyznamenání Řád vycházejícího slunce se zlatými paprsky na náhrdelní stuze za zásluhy o rozvoj česko-japonských vztahů. Pracuje jako tlumočnice, řídí společnost Hana Tours Praha, s r.o. a obchod s japonskými potravinami (susi.cz). Pracuje také jako lektorka v nejstarší škole vaření v Praze Ola Kala, kde vede kurzy přípravy suši a japonské kuchyně s příběhem. Napsala několik knih o japonské kuchyni. První z nich dosáhla vydání 100 000 výtisků.

Přednáška je zdarma a je určená široké veřejnosti. Na Facebooku událost najdete zde.

Přijměte pozvání na další setkání Japonského knižního klubu

Přijďte na další setkání našeho čtenářského klubu! Tentokrát si během setkání budeme povídat o knize Odepsaný (人間失格 Ningen šikkaku) Osamua Dazaie. Setkání proběhne 14. června od 18:00. Potkáme se u čaje a dalších dobrot v neformální atmosféře Dobré čajovny v Olomouci. Setkání je otevřené všem, které baví četba. Budeme se těšit!

Přijďte si vyzkoušet tradiční deskovou hru go

Go je desková hra pro dva hráče s více než čtyřtisíciletou tradicí. Vznikla v Číně, ale velké popularitě se těší hlavně v Japonsku. Chcete se o ní něco dozvědět a také si ji zkusit zahrát? Přijďte na workshop go v rámci cyklu Můj kousek Japonska. Workshop se bude konat 24. května od 17:00 na tř. Svobody 26 v učebně 2.44. 

Večerem nás provede Ondřej Bláha. Ten se poprvé s hrou go seznámil v roce 1992. Později vstoupil do Go Klubu Olomouc a rok na to vyrazil na svůj první turnaj. Go se snaží hrát aktivně a dosáhl 6. kyu. V současnosti se podílí na fungování Go Klubu Olomouc.

Účast na workshopu je zdarma. Počet míst je však omezený, tak je potřeba se zaregistrovat zde.

Zúčastněte se dalšího setkání Česko-japonského konverzačního klubu

Další setkání Česko-japonského konverzačního klubu, který pořádáme spolu s Českým centrem Tokio, je tady! Cílem setkání je umožnit lidem z Česka, kteří studují japonštinu, a lidem z Japonska, kteří studují češtinu, využít studovaný jazyk v neformální konverzaci v malých skupinkách spolu s rodilými mluvčími daného jazyka. Část konverzace probíhá v češtině a část v japonštině.

Tentokrát se potkáme v sobotu 4. června v 11:00 CET a povídat si budeme na témata: (1) Můj oblíbený český/japonský film a moje oblíbená česká/japonská knížka a (2) Plány na léto a místa v Česku/Japonsku, která stojí za to navštívit. Účast na setkání je zdarma a setkání jsou otevřená všem studentům japonštiny v ČR, kteří jsou schopni alespoň základní konverzace v japonštině. Je však nutné se na akci přihlásit vyplněním formuláře zde. Těšíme se na viděnou!

Záznam z přednášky o historických cestách Japonců na Západ

Nemohli jste se zúčastnit přednášky Radka Pazderky na téma "Japonské cesty na Západ" nebo jste na přednášce byli, ale chtěli byste si ji poslechnout znovu? Záznam z přednášky je nyní dostupný na našem kanále na YouTube. Přímý odkaz na video je zde. Prezentace je ke stažení zde.

Přijďte si vyzkoušet psaní štětcem a tuší

Ať už japonsky umíte, nebo ne, přijďte si na náš workshop 3. května od 17:30 vyzkoušet japonskou kaligrafii!

Workshop povede paní Mayuko Zrůstová Hasebe, členka Japonské kaligrafické vzdělávací společnosti, která 25 let studovala pod vedením největších japonských mistrů, je držitelkou vysokého mistrovského stupně dan a již 15 let vyučuje kaligrafii v Japonském centru Brno.

Workshop proběhne na tř. Svobody 26 v Olomouci v učebně 2.44. Je zdarma a je určen široké veřejnosti. Počet míst je však omezený, tak si zajistěte to svoje včasnou registrací zde. Na Facebooku událost najdete zde

Zveme na přednášku na téma historických cest Japonců na Západ

Dnes můžeme v evropských městech potkat davy Japonců. Nebylo tomu tak ale vždycky. Kdy poprvé Japonci objevili Západ? A co je sem vedlo? Odpovědi na tyto i další otázky se dozvíte, přijdete-li na další přednášku "Japonské cesty na Západ" z cyklu Můj kousek Japonska

Přednášející bude Mgr. Radek Pazderka, který se od roku 2019 v rámci doktorského studia na Katedře asijských studií Univerzity Palackého v Olomouci věnuje především japonskému středověku a šlechtě. Ve volných chvílích ale také zkoumá i jiná období japonské historie a velice ho zajímají osobní příběhy historických osobností.

Přednáška je určená široké veřejnosti. Vstup je zdarma a předpokládaná délka akce je 60–90 minut. Na Facebooku událost najdete zde. Přijďte, budeme se na vás těšit!

Přijďte na další setkání našeho čtenářského klubu

Další setkání našeho Japonského knižního klubu proběhne 11. května od 18:00 v Dobré čajovně v Olomouci. Tentokrát si členové klubu k četbě a diskuzi vybrali knihu povídek Očekávání od Šin'ičiho Hoši. "Pro všechny povídky tohoto japonského autora je charakteristický lehký, čtivý styl a překvapivá pointa. Některé patří jednoznačně do žánru science fiction, v jiných nalezneme detektivní zápletky, podobenství, nevysvětlitelné záhady, náznaky lidových strašidelných příběhů kaidan či prvky moderního hororu. Na stylu se projevuje i vliv básní haiku a tradiční vypravěčské formy rakugo. Svérázným, jemným humorem autor dokáže nenásilně obrátit pozornost čtenáře i k závažným celospolečenským otázkám." (zdroj

Setkání je otevřené pro všechny, které baví čtení a především pak pro ty, které zajímá specificky japonská literatura. Na Facebooku najdete událost zde

Vyhlašujeme Jarní fotosoutěž!

Taky žasnete nad krásou probouzející se jarní přírody či pestrostí jarních tradic a dekorací a zachycujete tyto výjevy na mobil nebo fotoaparát? Pokud jste pořídili fotografii zachycující jarní scenérii, kterou by stálo za to sdílet, pošlete nám ji do 20. dubna pomocí online formuláře. Vyhlašujeme totiž Jarní fotosoutěž! 

Po uzavření soutěže všechny fotografie vyhovující zadání zveřejníme na naší stránce na Facebooku a autor nebo autorka fotografie, která do konce dubna získá nejvíc srdíček a lajků, od nás dostane malou věcnou cenu. Výsledky hlasování vyhlásíme 1. května. Těšíme se! 

Stravte s námi podvečer hraním deskových her!

Máte rádi stolní hry? Chcete si zahrát deskovky a jiné stolní hry s japonskou nebo obecně asijskou tematikou? Přihlaste se vyplněním registračního formuláře zde a přijďte! Potkáme se v úterý 12. dubna v 17:00 v učebně 2.44 na tř. Svobody 26 v Olomouci. Spolu s olomouckou půjčovnou deskových her Tilke jsme si pro vás připravili hry: Hanabi, Hanamikodži, Mačikoro, Sedm draků, Ohanami a další. Na Facebooku událost najdete zde. Těšíme se na vás! 

Záznam z přednášky o japonských znacích kandži je zveřejněn

Nemohli jste se zúčastnit přednášky Kateřiny Vojkůvkové na téma "Logika japonských znaků kandži" nebo jste na přednášce byli, ale chtěli byste si ji poslechnout znovu? Záznam z přednášky je nyní dostupný na našem kanále na YouTube. Přímý odkaz na video je zde. Prezentace je ke stažení zde

Naučte se tradiční techniku vázání do šátku furošiki

Furošiki je technika vázání do šátku, která slouží k uchovávání a přenosu věcí nebo např. balení dárků. Nejstarší dochované záznamy o této metodě pocházejí už z 8. století. Přijďte na náš workshop a naučte se základy této techniky. Naučíte se, jak si např. zabalit krabičku na oběd nebo láhev vína, kterou chcete někoho obdarovat. 

Workshop proběhne v úterý 22. března od 18:00 v učebně 2.44 na tř. Svobody 26 v Olomouci. Účast na workshopu je zdarma, ale je potřeba se předem přihlásit vyplněním registračního formuláře zde. Počet míst je omezen. 

Workshop povede Ema Högrová. Ema je studentkou Japonské filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci a členkou Česko-japonského kulturního centra v Ostravě. S furošiki se seznámila během návštěvy Japonska v roce 2017. Na této metodě má ráda především její jednoduchost a široké možnosti využití. Jak sama říká: "Jediné, co je potřeba, je šátek ve tvaru čtverce (furošiki) a ovládnutí plochého uzlu". 

Přijďte si popovídat s Japonci, kteří se učí česky

Česko-japonský konverzační klub, který představuje náš společný online projekt s Českým centrem Tokio, zve na své další setkání. To proběhne v sobotu 26. 3. v 11:00. Účast je zdarma, je však potřeba se předem zaregistrovat pomocí formuláře na této adrese. Počet míst na akci je omezený. Po naplnění kapacity bude registrace uzavřena.

Klub je zaměřený na jazykovou výměnu mezi studenty češtiny v Japonsku a studenty japonštiny v Česku. Cílem projektu je poskytnout středně pokročilým a pokročilým studentům šanci využít studovaný jazyk v rozhovoru s rodilými mluvčími a pomoci jim k lepšímu osvojení komunikačních schopností. Dále by měl konverzační klub vést k posilování kulturní výměny mezi japonskými a českými studenty a pomáhat zvyšovat jejich motivaci k dalšímu studiu.

Zveme na další setkání našeho čtenářského klubu

Náš Japonský knižní klub vás zve na své další setkání. Proběhne 29. 3. od 18:00 online (Zoom). Tentokrát si členové klubu vybrali k četbě knížku Za sklem od Sajaky Murata. Přijďte si o ní popovídat a seznamte se s dalšími knihomoly! Na Facebooku událost najdete zde

Přijďte na přednášku na téma logiky znaků kandži v japonštině

Víte, jak pojmenovat jednotlivé části znaků, které se používají v japonštině? Jaké příběhy se v nich skrývají? Kde je ve znacích třeba tatérova jehla, porod, zadek, šamanka nebo mňoukání? Přijďte na první přednášku našeho nového cyklu přednášek Můj kousek Japonska a původní význam některých znaků už nezapomenete do konce života! 

Mgr. Kateřina Vojkůvková absolvovala obor Japanologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v roce 2002. Od té doby se živí japonštinou jako učitelka, tlumočnice a průvodkyně. Její srdcovkou je japonské písmo, jeho vývoj a pojmenování jednotlivých komponentů znaků.

10. března 2022 (17:00) na tř. Svobody 26 v Olomouci v učebně 2.44. Vstup zdarma. Událost najdete na Facebooku zde.

Zveme vás na další setkání našeho Japonského knižního klubu

Náš Japonský knižní klub vás zve na své další setkání, tentokrát konečně osobně, a to v Dobré čajovně v Olomouci. Setkání proběhne 22. 2. 2022 od 18:00. Tentokrát si členové klubu vybrali k četbě povídky od Rjúnosukeho Akutagawy. Přijďte si o nich popovídat a seznamte se s dalšími knihomoly! Registrace zde. Událost na Facebooku zde. Budeme se těšit na viděnou!

Otevíráme kurz Japonština pro začátečníky!

Konečně je to tady! Otevíráme kurz japonštiny pro začátečníky! A protože je to poprvé, rozhodli jsme se ho Vám nabídnout zdarma.

V kurzu se studenti seznámí se základy japonského jazyka. Naučí se základní gramatické konstrukce, běžně používaná slova a fráze. Budou také seznámeni se způsobem zápisu japonštiny a naučí se číst a psát slabičné písmo hiragana. Důraz bude kladen na praktické využití jazyka v jednoduché konverzaci (např. při seznamování, cestování, objednávání jídla a pití v restauraci či nakupování). V průběhu kurzu budou studenti seznamování také s vybranými specifiky japonské kultury a každodenního života lidí v současném Japonsku.

Na kurz se můžete přihlašovat od 1. února. Hodiny budou probíhat v pondělky od 18:00 do 19:30 na tř. Svobody 26 v Olomouci. Celkem se kurz skládá z 14 lekcí. Úvodní hodina proběhne 21. února. Počet míst v kurzu je omezen. V případě zájmu proto dlouho neváhejte! Těšit se na Vás bude lektor Janek Panoch.

Přihlašování probíhá přes Portál celoživotního vzdělávání UP.

Zúčastněte se dalšího setkání našeho čtenářského klubu!

Náš Japonský knižní klub vás zve na své další setkání. Proběhne 25. 1. 2022 od 18:00 online (Zoom). Tentokrát si členové klubu vybrali k četbě knížku Ohně na planinách od Šóheie Óoky. Přijďte si o ní popovídat a seznamte se s dalšími knihomoly! Budeme se těšit na viděnou.

Zveme na další setkání Česko-japonského konverzačního klubu

Zveme Vás na další setkání Česko-japonského konverzačního klubu (チェコ語・日本語会話クラブ), který představuje společný projekt Japonského centra UP a Českého centra Tokio. Cílem klubu je poskytnout středně pokročilým a pokročilým studentům a studentkám češtiny v Japonsku a japonštiny v Česku příležitost využít studovaný jazyk při rozhovoru s rodilými mluvčími, pomoct rozvíjet jejich komunikační schopnosti a posílit kulturní výměnu. Další setkání klubu se uskuteční v sobotu 15. ledna v 11:00. Účast je zdarma, je však potřeba se zaregistrovat vyplněním krátkého formuláře zde. Budeme se na Vás těšit! 

Vše nejlepší do nového roku!

2021

Zveme vás na další setkání Japonského knižního klubu

Japonský knižní klub Japonského centra UP v Olomouci vás zve na své další setkání. Proběhne v úterý 21. prosince od 18:00 online na tomto odkazu (Zoom). Tentokrát si členové klubu vybrali k četbě knížku Kočka na cestách od Hiroa Arikawy. Přijďte si o ní popovídat a seznamte se s dalšími knihomoly!

Zúčastněte se vědomostního kvízu o Japonsku

Máte čas 1. 12. v 18 hodin? Pak vezměte 1–2 kamarád(k)y a zapojte se do našeho prvního vědomostního kvízu o Japonsku! Tématem budou "všeobecné znalosti" a skupina, která získá nejvíc bodů, od nás dostane věcnou cenu. Během následujících měsíců pak proběhnou další kvízy na již specifičtější témata. Kvízy pro vás chystají naše stážistky, tak je nenechte dlouho čekat a zaregistrujte se pomocí jednoduchého formuláře zde.

Otevíráme Japonský knižní klub!

Zajímá vás japonská literatura? Přečetli jste už pár japonských knih nebo byste naopak potřebovali poradit, kterou začít? Náš Japonský knižní klub pořádá své první setkání! Přijďte si popovídat o tom, co čtete, poznejte nové poklady japonské literatury a seznamte se s dalšími knihomoly! Na akci je potřeba se zaregistrovat na tomto odkazu. Na Facebooku tuto událost najdete zde. Zatím doufáme, že se nám podaří se sejít na místě. V případě nepříznivé epidemiologické situace jsme však připraveni i na konání akce online. Těšíme se na vás! 

 

Vyhlašujeme bleskovou fotosoutěž!

Listopad a říjen jsou časem, kdy se lidé v Japonsku rádi chodí kochat podzimně zbarveným listím (紅葉, kójó). I u nás bývá na podzim krásně, a tak jsme se rozhodli vyhlásit bleskovou fotosoutěž pro podpoření dobré nálady během sychravějších dnů, které právě prožíváme. Do neděle 21. 11. nám můžete posílat své vlastní fotografie zobrazující krásu podzimně zbarvených stromů (kdekoliv na světě). Zaslané fotografie následně zveřejníme na naší stránce na Facebooku a autor či autorka fotografie, která během prvního týdne od zveřejnění získá nejvíc srdíček a lajků, od nás dostane věcnou cenu. Svou fotografii nám pošlete přes formulář na tomto linku. Budeme se těšit!

 

Vnikl Česko-japonský konverzační klub!

S velkou radostí dáváme na vědomí, že vznikl Česko-japonský konverzační klub (チェコ語・日本語会話クラブ)! Jedná se o společný projekt Japonského centra UP a Českého centra Tokio, jehož cílem je poskytnout středně pokročilým a pokročilým studentům češtiny v Japonsku a japonštiny v Česku šanci využít studovaný jazyk v praxi při rozhovoru s rodilými mluvčími, pomoct rozvíjet jejich komunikační schopnosti a posílit kulturní výměnu. První setkání se uskuteční v sobotu 13. listopadu v 11:00. Účast je zdarma, je však potřeba se zaregistrovat zde. Budeme se na Vás těšit! 

 

Zveme vás na workshop origami

Taky si říkáte, že by bylo fajn se zas jednou naučit něco nového, poznat nové lidi, jen tak si chvíli hrát, povídat si a tvořit? Pak se přihlaste na náš workshop origami. Proběhne v úterý 9. 11. od 17:30 na tř. Svobody 26. Počet míst na akci je omezený. Přihlásit se můžete vyplněním registračního formuláře dostupného zde

Přijďte si vyzkoušet nebo procvičit japonštinu na akci Speak UP!

Přijďte si procvičit nebo vyzkoušet japonštinu na akci Speak UP!, kterou pořádáme spolu s Konfuciovým institutem a Institutem krále Sedžonga. Akce proběhne v úterý 2. listopadu 2021 od 18:30 na tř. Svobody 8 (1. patro) v Olomouci. Kromě japonštiny si budete moct také vyzkoušet nebo procvičit i čínštinu a korejštinu. Pokud s sebou vezmete své zahraniční přátele, tak ti si budou moct vyzkoušet také konverzaci v češtině. Na akci je potřeba se registrovat a počet míst je omezený, tak neváhejte a vyplňte registrační formulář na tomto linku hned teď! 

 

Velvyslanec Japonska v ČR nás poctil svou návštěvou

Koordinátorka Japonského centra UP, Halina Zawiszová, spolu se zástupci Katedry asijských studií se 14. října na univerzitní půdě sešla s velvyslancem Japonska v České republice, panem Hideem Suzukim. Setkání probíhalo ve velmi srdečné atmosféře. Pan velvyslanec se zajímal o aktivity centra a zájem lidí z Olomouce a okolí o japonskou kulturu a vyjádřil nám svou podporu. Moc děkujeme za velmi příjemné setkání a těšíme se na další spolupráci!

 

Vyhlašujeme soutěž!

Pojďte si zasoutěžit! Poznáte v Japonsku běžně používanou zeleninu vyobrazenou níže? Pak neváhejte a zapojte se do naší soutěže o drobné věcné ceny. Formulář, který je nutné vyplnit pro zařazení do soutěže, najdete zde. Soutěž bude ukončena 19. září 2021. Výherci budou vylosování ze správných odpovědí. Soutěž vyhlašujeme u příležitosti nedávno proběhlého Jasai no hi (野菜の日), Dne zeleniny. Ten připadá na 31. 8., což je datum odvozené od čtení čísel 8 (ja), 3 (sa) a 1 (i), které dohromady dávají slovo "jasai", zelenina. 

 

Zveme vás na besedu na téma kadó a sadó

Zajímají vás tradiční umění jako kadó a sadó? Pak se určitě zastavte na besedě, během které vás do těchto umění zasvětí Noriko Komiyama and Naďa Williams. Beseda proběhne online v angličtině 25. června od 16:00. Připojení je možné přes Zoom (kliknutím na tento odkaz). Událost také najdete na Facebooku

 

Poslechněte si povídání o znacích v Číně a Japonsku

Ve spolupráci s Konfuciovým institutem UP pořádáme 24. května v 15:00 neformální online diskuzi na téma znaků v Číně a Japonsku. K události se můžete přihlásit přímo přes tento odkaz (Zoom). Na Facebooku událost naleznete zde. Budeme se těšit na viděnou!

Zveme vás na besedu na téma "dó" a japonské chování a myšlení

Srdečně vás zveme na besedu na téma "Dō": What is it and how is it connected to the social manners and etiquette in contemporary Japan?", která proběhne 27. května 2021 od 15:00 online. Besedy se zúčastní Gen Yonenaga (učitel džuda), Hayato Sakurai (učitel kenda) a Koichi Park (učitel tělocviku). Zabývat se budou vztahem mezi dó a vzorci myšlení a chování v současném Japonsku. 

Na Facebooku událost naleznete zde. Pro přímé připojení k události můžete také využít tento link (ZOOM).

Podívejte se na povídání paní Shinobu Chinju o hanami

Na našem YouTube kanálu nově naleznete prezentaci paní Shinobu Chinju o tom, jak se v současném Japonsku slaví hanami, tedy "svátky pozorování květů". Přímý odkaz na video je zde

Záznam z online slavnostního zahájení již je na YouTube!

Nestihli jste naše online slavnostní zahájení? Chcete znát výsledky naší soutěže ve skládání haiku? Nebo naopak patříte k těm, kteří si říkají, že by si rádi poslechli koncert Noritaróa a Many Dei znovu? Pak koukněte na video záznam z akce, který jsme dnes nahráli na náš YouTube kanál. Využít můžete také přímého odkazu na video zde

Mluví se o nás!

Přečtěte si v Žurnálu UP krátký článek vydaný k příležitosti našeho založení zde

Zpráva o zahájení naší činnosti se dostala i do regionálních událostí ČT. Poslechněte si krátký živý vstup s koordinátorkou centra Halinou Zawiszovou na tomto odkazu

 

Zveme Vás na krátký koncert u příležitosti slavnostního zahájení

Během našeho online slavnostního zahájení, které proběhne už tuto středu 28. 4. v 17:00, si budeme moct poslechnout také krátký koncert přímo z Japonska! Těšit se můžete na Noritaróa a Manu Dei. K události se můžete připojit přes tento odkaz. Na Facebooku najdete informace i odkaz v události zde

Noritarō DEI (出井則太郎) is the only Japanese professional singer who performs Czech songs and especially Moravian folk songs at concert halls and other live music venues all over Japan. He graduated from the Vocal Music Department at Tokyo University of Arts and also studied music and singing at Palacký University Olomouc, where he became a great fan of Czech beer and Moravian wine. He is the only official musician in Asia supported by the Petrof Pianos. He is active in the Czech Chamber of Commerce and Industry in Japan as a person responsible for the cultural events. Recently, he has also embarked on a journey of a singer-songwriter. A song he released last year placed second on the iTunes store in the Czech Republic in the J-pop category. Have a listen here.

Mana DEI (出井愛) is a pianist who graduated from Tokyo College of Music and afterwards studied at the Prague Conservatory. She has performed at a number of great venues in the Czech Republic, including the famous music festival Smetanova Litomyšl. She also performs in Japan and has, for example, performed together with the conductor and horn player at the Czech Philharmonic, Ondřej Vrabec, and the honorary musician and cello player at the Czech Philharmonic, František Host. At present, she also composes her own pieces of music as well as music for documentary films.

Vyhlašujeme soutěž o nejlepší haiku

Japonské centrum UP vyhlašuje soutěž o nejlepší haiku. Podrobnosti najdete na plakátku. Své básně můžete přihlašovat pomocí formuláře zde. Budeme se těšit na Vaše příspěvky! 

 

Slavnostní zahájení a beseda na téma Hanami, aneb svátky jara po japonsku

Japonské centrum UP Vás srdečně zve na slavnostní zahájení své činnosti, které proběhne online 28. dubna 2021 od 17:00 za přítomnosti velvyslance Japonska v ČR, pana Hidea Suzukiho. Po slavnostním zahájení bude následovat beseda s paní Shinobu Chinju na téma: Hanami, aneb svátky jara po japonsku. Stále se bohužel nemůžeme scházet ve větších skupinách, pojďme si proto alespoň popovídat o tom, jak se hanami slaví v současném Japonsku. Obě části programu proběhnou v angličtině, abychom se tak vyhnuli potřebě tlumočení, které by čas trvání našeho programu protáhlo na čas dvojnásobně dlouhý. Pro připojení se k události využijte tento link (ZOOM). Detaily k akci budou postupně zveřejňovány na naší facebookové stránce. Těšíme se na setkání s Vámi!

Japonské centrum UP zahájilo svou činnost!

Po měsících příprav Japonské centrum UP konečně zahajuje svou činnost! Vzhledem k současné epidemiologické situaci se prozatím budeme setkávat pouze online. Dejte naší stránce na Facebooku To se mi líbí a/nebo nás začněte sledovat, abyste vždy měli přehled o našich akcích a aktivitách. Těšíme se na Vás!  

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)