Archív

Centrum zahájilo svou činnost v dubnu 2021. Tato stránka slouží jako archív již uspořádaných akcí a aktivit. Video záznamy a/nebo fotografie jsou také dostupné na naší stránce na Facebooku a na našem kanálu na YouTube


 

2022

Záznam z přednášky o japonských znacích kandži je zveřejněn

Nemohli jste se zúčastnit přednášky Kateřiny Vojkůvkové na téma "Logika japonských znaků kandži" nebo jste na přednášce byli, ale chtěli byste si ji poslechnout znovu? Záznam z přednášky je nyní dostupný na našem kanále na YouTube. Přímý odkaz na video je zde. Prezentace je ke stažení zde

Naučte se tradiční techniku vázání do šátku furošiki

Furošiki je technika vázání do šátku, která slouží k uchovávání a přenosu věcí nebo např. balení dárků. Nejstarší dochované záznamy o této metodě pocházejí už z 8. století. Přijďte na náš workshop a naučte se základy této techniky. Naučíte se, jak si např. zabalit krabičku na oběd nebo láhev vína, kterou chcete někoho obdarovat. 

Workshop proběhne v úterý 22. března od 18:00 v učebně 2.44 na tř. Svobody 26 v Olomouci. Účast na workshopu je zdarma, ale je potřeba se předem přihlásit vyplněním registračního formuláře zde. Počet míst je omezen. 

Workshop povede Ema Högrová. Ema je studentkou Japonské filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci a členkou Česko-japonského kulturního centra v Ostravě. S furošiki se seznámila během návštěvy Japonska v roce 2017. Na této metodě má ráda především její jednoduchost a široké možnosti využití. Jak sama říká: "Jediné, co je potřeba, je šátek ve tvaru čtverce (furošiki) a ovládnutí plochého uzlu". 

Přijďte si popovídat s Japonci, kteří se učí česky

Česko-japonský konverzační klub, který představuje náš společný online projekt s Českým centrem Tokio, zve na své další setkání. To proběhne v sobotu 26. 3. v 11:00. Účast je zdarma, je však potřeba se předem zaregistrovat pomocí formuláře na této adrese. Počet míst na akci je omezený. Po naplnění kapacity bude registrace uzavřena.

Klub je zaměřený na jazykovou výměnu mezi studenty češtiny v Japonsku a studenty japonštiny v Česku. Cílem projektu je poskytnout středně pokročilým a pokročilým studentům šanci využít studovaný jazyk v rozhovoru s rodilými mluvčími a pomoci jim k lepšímu osvojení komunikačních schopností. Dále by měl konverzační klub vést k posilování kulturní výměny mezi japonskými a českými studenty a pomáhat zvyšovat jejich motivaci k dalšímu studiu.

Zveme na další setkání našeho čtenářského klubu

Náš Japonský knižní klub vás zve na své další setkání. Proběhne 29. 3. od 18:00 online (Zoom). Tentokrát si členové klubu vybrali k četbě knížku Za sklem od Sajaky Murata. Přijďte si o ní popovídat a seznamte se s dalšími knihomoly! Na Facebooku událost najdete zde

Přijďte na přednášku na téma logiky znaků kandži v japonštině

Víte, jak pojmenovat jednotlivé části znaků, které se používají v japonštině? Jaké příběhy se v nich skrývají? Kde je ve znacích třeba tatérova jehla, porod, zadek, šamanka nebo mňoukání? Přijďte na první přednášku našeho nového cyklu přednášek Můj kousek Japonska a původní význam některých znaků už nezapomenete do konce života! 

Mgr. Kateřina Vojkůvková absolvovala obor Japanologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v roce 2002. Od té doby se živí japonštinou jako učitelka, tlumočnice a průvodkyně. Její srdcovkou je japonské písmo, jeho vývoj a pojmenování jednotlivých komponentů znaků.

10. března 2022 (17:00) na tř. Svobody 26 v Olomouci v učebně 2.44. Vstup zdarma. Událost najdete na Facebooku zde.

Zveme vás na další setkání našeho Japonského knižního klubu

Náš Japonský knižní klub vás zve na své další setkání, tentokrát konečně osobně, a to v Dobré čajovně v Olomouci. Setkání proběhne 22. 2. 2022 od 18:00. Tentokrát si členové klubu vybrali k četbě povídky od Rjúnosukeho Akutagawy. Přijďte si o nich popovídat a seznamte se s dalšími knihomoly! Registrace zde. Událost na Facebooku zde. Budeme se těšit na viděnou!

Otevíráme kurz Japonština pro začátečníky!

Konečně je to tady! Otevíráme kurz japonštiny pro začátečníky! A protože je to poprvé, rozhodli jsme se ho Vám nabídnout zdarma.

V kurzu se studenti seznámí se základy japonského jazyka. Naučí se základní gramatické konstrukce, běžně používaná slova a fráze. Budou také seznámeni se způsobem zápisu japonštiny a naučí se číst a psát slabičné písmo hiragana. Důraz bude kladen na praktické využití jazyka v jednoduché konverzaci (např. při seznamování, cestování, objednávání jídla a pití v restauraci či nakupování). V průběhu kurzu budou studenti seznamování také s vybranými specifiky japonské kultury a každodenního života lidí v současném Japonsku.

Na kurz se můžete přihlašovat od 1. února. Hodiny budou probíhat v pondělky od 18:00 do 19:30 na tř. Svobody 26 v Olomouci. Celkem se kurz skládá z 14 lekcí. Úvodní hodina proběhne 21. února. Počet míst v kurzu je omezen. V případě zájmu proto dlouho neváhejte! Těšit se na Vás bude lektor Janek Panoch.

Přihlašování probíhá přes Portál celoživotního vzdělávání UP.

Zúčastněte se dalšího setkání našeho čtenářského klubu!

Náš Japonský knižní klub vás zve na své další setkání. Proběhne 25. 1. 2022 od 18:00 online (Zoom). Tentokrát si členové klubu vybrali k četbě knížku Ohně na planinách od Šóheie Óoky. Přijďte si o ní popovídat a seznamte se s dalšími knihomoly! Budeme se těšit na viděnou.

Zveme na další setkání Česko-japonského konverzačního klubu

Zveme Vás na další setkání Česko-japonského konverzačního klubu (チェコ語・日本語会話クラブ), který představuje společný projekt Japonského centra UP a Českého centra Tokio. Cílem klubu je poskytnout středně pokročilým a pokročilým studentům a studentkám češtiny v Japonsku a japonštiny v Česku příležitost využít studovaný jazyk při rozhovoru s rodilými mluvčími, pomoct rozvíjet jejich komunikační schopnosti a posílit kulturní výměnu. Další setkání klubu se uskuteční v sobotu 15. ledna v 11:00. Účast je zdarma, je však potřeba se zaregistrovat vyplněním krátkého formuláře zde. Budeme se na Vás těšit! 

Vše nejlepší do nového roku!

2021

Zveme vás na další setkání Japonského knižního klubu

Japonský knižní klub Japonského centra UP v Olomouci vás zve na své další setkání. Proběhne v úterý 21. prosince od 18:00 online na tomto odkazu (Zoom). Tentokrát si členové klubu vybrali k četbě knížku Kočka na cestách od Hiroa Arikawy. Přijďte si o ní popovídat a seznamte se s dalšími knihomoly!

Zúčastněte se vědomostního kvízu o Japonsku

Máte čas 1. 12. v 18 hodin? Pak vezměte 1–2 kamarád(k)y a zapojte se do našeho prvního vědomostního kvízu o Japonsku! Tématem budou "všeobecné znalosti" a skupina, která získá nejvíc bodů, od nás dostane věcnou cenu. Během následujících měsíců pak proběhnou další kvízy na již specifičtější témata. Kvízy pro vás chystají naše stážistky, tak je nenechte dlouho čekat a zaregistrujte se pomocí jednoduchého formuláře zde.

Otevíráme Japonský knižní klub!

Zajímá vás japonská literatura? Přečetli jste už pár japonských knih nebo byste naopak potřebovali poradit, kterou začít? Náš Japonský knižní klub pořádá své první setkání! Přijďte si popovídat o tom, co čtete, poznejte nové poklady japonské literatury a seznamte se s dalšími knihomoly! Na akci je potřeba se zaregistrovat na tomto odkazu. Na Facebooku tuto událost najdete zde. Zatím doufáme, že se nám podaří se sejít na místě. V případě nepříznivé epidemiologické situace jsme však připraveni i na konání akce online. Těšíme se na vás! 

 

Vyhlašujeme bleskovou fotosoutěž!

Listopad a říjen jsou časem, kdy se lidé v Japonsku rádi chodí kochat podzimně zbarveným listím (紅葉, kójó). I u nás bývá na podzim krásně, a tak jsme se rozhodli vyhlásit bleskovou fotosoutěž pro podpoření dobré nálady během sychravějších dnů, které právě prožíváme. Do neděle 21. 11. nám můžete posílat své vlastní fotografie zobrazující krásu podzimně zbarvených stromů (kdekoliv na světě). Zaslané fotografie následně zveřejníme na naší stránce na Facebooku a autor či autorka fotografie, která během prvního týdne od zveřejnění získá nejvíc srdíček a lajků, od nás dostane věcnou cenu. Svou fotografii nám pošlete přes formulář na tomto linku. Budeme se těšit!

 

Vnikl Česko-japonský konverzační klub!

S velkou radostí dáváme na vědomí, že vznikl Česko-japonský konverzační klub (チェコ語・日本語会話クラブ)! Jedná se o společný projekt Japonského centra UP a Českého centra Tokio, jehož cílem je poskytnout středně pokročilým a pokročilým studentům češtiny v Japonsku a japonštiny v Česku šanci využít studovaný jazyk v praxi při rozhovoru s rodilými mluvčími, pomoct rozvíjet jejich komunikační schopnosti a posílit kulturní výměnu. První setkání se uskuteční v sobotu 13. listopadu v 11:00. Účast je zdarma, je však potřeba se zaregistrovat zde. Budeme se na Vás těšit! 

 

Zveme vás na workshop origami

Taky si říkáte, že by bylo fajn se zas jednou naučit něco nového, poznat nové lidi, jen tak si chvíli hrát, povídat si a tvořit? Pak se přihlaste na náš workshop origami. Proběhne v úterý 9. 11. od 17:30 na tř. Svobody 26. Počet míst na akci je omezený. Přihlásit se můžete vyplněním registračního formuláře dostupného zde

Přijďte si vyzkoušet nebo procvičit japonštinu na akci Speak UP!

Přijďte si procvičit nebo vyzkoušet japonštinu na akci Speak UP!, kterou pořádáme spolu s Konfuciovým institutem a Institutem krále Sedžonga. Akce proběhne v úterý 2. listopadu 2021 od 18:30 na tř. Svobody 8 (1. patro) v Olomouci. Kromě japonštiny si budete moct také vyzkoušet nebo procvičit i čínštinu a korejštinu. Pokud s sebou vezmete své zahraniční přátele, tak ti si budou moct vyzkoušet také konverzaci v češtině. Na akci je potřeba se registrovat a počet míst je omezený, tak neváhejte a vyplňte registrační formulář na tomto linku hned teď! 

 

Velvyslanec Japonska v ČR nás poctil svou návštěvou

Koordinátorka Japonského centra UP, Halina Zawiszová, spolu se zástupci Katedry asijských studií se 14. října na univerzitní půdě sešla s velvyslancem Japonska v České republice, panem Hideem Suzukim. Setkání probíhalo ve velmi srdečné atmosféře. Pan velvyslanec se zajímal o aktivity centra a zájem lidí z Olomouce a okolí o japonskou kulturu a vyjádřil nám svou podporu. Moc děkujeme za velmi příjemné setkání a těšíme se na další spolupráci!

 

Vyhlašujeme soutěž!

Pojďte si zasoutěžit! Poznáte v Japonsku běžně používanou zeleninu vyobrazenou níže? Pak neváhejte a zapojte se do naší soutěže o drobné věcné ceny. Formulář, který je nutné vyplnit pro zařazení do soutěže, najdete zde. Soutěž bude ukončena 19. září 2021. Výherci budou vylosování ze správných odpovědí. Soutěž vyhlašujeme u příležitosti nedávno proběhlého Jasai no hi (野菜の日), Dne zeleniny. Ten připadá na 31. 8., což je datum odvozené od čtení čísel 8 (ja), 3 (sa) a 1 (i), které dohromady dávají slovo "jasai", zelenina. 

 

Zveme vás na besedu na téma kadó a sadó

Zajímají vás tradiční umění jako kadó a sadó? Pak se určitě zastavte na besedě, během které vás do těchto umění zasvětí Noriko Komiyama and Naďa Williams. Beseda proběhne online v angličtině 25. června od 16:00. Připojení je možné přes Zoom (kliknutím na tento odkaz). Událost také najdete na Facebooku

 

Poslechněte si povídání o znacích v Číně a Japonsku

Ve spolupráci s Konfuciovým institutem UP pořádáme 24. května v 15:00 neformální online diskuzi na téma znaků v Číně a Japonsku. K události se můžete přihlásit přímo přes tento odkaz (Zoom). Na Facebooku událost naleznete zde. Budeme se těšit na viděnou!

Zveme vás na besedu na téma "dó" a japonské chování a myšlení

Srdečně vás zveme na besedu na téma "Dō": What is it and how is it connected to the social manners and etiquette in contemporary Japan?", která proběhne 27. května 2021 od 15:00 online. Besedy se zúčastní Gen Yonenaga (učitel džuda), Hayato Sakurai (učitel kenda) a Koichi Park (učitel tělocviku). Zabývat se budou vztahem mezi dó a vzorci myšlení a chování v současném Japonsku. 

Na Facebooku událost naleznete zde. Pro přímé připojení k události můžete také využít tento link (ZOOM).

Podívejte se na povídání paní Shinobu Chinju o hanami

Na našem YouTube kanálu nově naleznete prezentaci paní Shinobu Chinju o tom, jak se v současném Japonsku slaví hanami, tedy "svátky pozorování květů". Přímý odkaz na video je zde

Záznam z online slavnostního zahájení již je na YouTube!

Nestihli jste naše online slavnostní zahájení? Chcete znát výsledky naší soutěže ve skládání haiku? Nebo naopak patříte k těm, kteří si říkají, že by si rádi poslechli koncert Noritaróa a Many Dei znovu? Pak koukněte na video záznam z akce, který jsme dnes nahráli na náš YouTube kanál. Využít můžete také přímého odkazu na video zde

Mluví se o nás!

Přečtěte si v Žurnálu UP krátký článek vydaný k příležitosti našeho založení zde

Zpráva o zahájení naší činnosti se dostala i do regionálních událostí ČT. Poslechněte si krátký živý vstup s koordinátorkou centra Halinou Zawiszovou na tomto odkazu

 

Zveme Vás na krátký koncert u příležitosti slavnostního zahájení

Během našeho online slavnostního zahájení, které proběhne už tuto středu 28. 4. v 17:00, si budeme moct poslechnout také krátký koncert přímo z Japonska! Těšit se můžete na Noritaróa a Manu Dei. K události se můžete připojit přes tento odkaz. Na Facebooku najdete informace i odkaz v události zde

Noritarō DEI (出井則太郎) is the only Japanese professional singer who performs Czech songs and especially Moravian folk songs at concert halls and other live music venues all over Japan. He graduated from the Vocal Music Department at Tokyo University of Arts and also studied music and singing at Palacký University Olomouc, where he became a great fan of Czech beer and Moravian wine. He is the only official musician in Asia supported by the Petrof Pianos. He is active in the Czech Chamber of Commerce and Industry in Japan as a person responsible for the cultural events. Recently, he has also embarked on a journey of a singer-songwriter. A song he released last year placed second on the iTunes store in the Czech Republic in the J-pop category. Have a listen here.

Mana DEI (出井愛) is a pianist who graduated from Tokyo College of Music and afterwards studied at the Prague Conservatory. She has performed at a number of great venues in the Czech Republic, including the famous music festival Smetanova Litomyšl. She also performs in Japan and has, for example, performed together with the conductor and horn player at the Czech Philharmonic, Ondřej Vrabec, and the honorary musician and cello player at the Czech Philharmonic, František Host. At present, she also composes her own pieces of music as well as music for documentary films.

Vyhlašujeme soutěž o nejlepší haiku

Japonské centrum UP vyhlašuje soutěž o nejlepší haiku. Podrobnosti najdete na plakátku. Své básně můžete přihlašovat pomocí formuláře zde. Budeme se těšit na Vaše příspěvky! 

 

Slavnostní zahájení a beseda na téma Hanami, aneb svátky jara po japonsku

Japonské centrum UP Vás srdečně zve na slavnostní zahájení své činnosti, které proběhne online 28. dubna 2021 od 17:00 za přítomnosti velvyslance Japonska v ČR, pana Hidea Suzukiho. Po slavnostním zahájení bude následovat beseda s paní Shinobu Chinju na téma: Hanami, aneb svátky jara po japonsku. Stále se bohužel nemůžeme scházet ve větších skupinách, pojďme si proto alespoň popovídat o tom, jak se hanami slaví v současném Japonsku. Obě části programu proběhnou v angličtině, abychom se tak vyhnuli potřebě tlumočení, které by čas trvání našeho programu protáhlo na čas dvojnásobně dlouhý. Pro připojení se k události využijte tento link (ZOOM). Detaily k akci budou postupně zveřejňovány na naší facebookové stránce. Těšíme se na setkání s Vámi!

Japonské centrum UP zahájilo svou činnost!

Po měsících příprav Japonské centrum UP konečně zahajuje svou činnost! Vzhledem k současné epidemiologické situaci se prozatím budeme setkávat pouze online. Dejte naší stránce na Facebooku To se mi líbí a/nebo nás začněte sledovat, abyste vždy měli přehled o našich akcích a aktivitách. Těšíme se na Vás!  

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)